Team building

Team building ?Olimpiada na wesoło?


Podział na 4 ? 8 grup, każda grupa oznaczona innym kolorem lub znaczkiem, rywalizacja między grupami.

1. TURNIEJ STRZELECKI - strzelanie z wiatrówki do tarcz i tablicy metalowej (kaczuszki) - uczestnicy wykonują kilka strzałów próbnych, a następnie strzały punktowane .
Dla oczekujących na swoją kolej ? zadanie dodatkowe- zagadka:
- OGRÓDKI DZIAŁKOWE
Na ogół wydaje się normalne, że ogródki działkowe są ogrodzone. Jakie kłopoty może jednak stwarzać ustawienie tych płotów, aby wszyscy byli zadowoleni?
Zaczyna się od tego, że każdy posiadacz działki chce mieć inne ogrodzenie. W naszym wypadku dochodzi do sytuacji, że na wspólnych granicach stoją równolegle 2 różne ogrodzenia. Ponieważ teren został zagospodarowany dopiero niedawno, sąsiedzi się jeszcze nie znają i nikt nie wie, jak się kto nazywa i która parcela jest czyją własnością.
Przystępujemy zatem do uporządkowania terenu ogródków, po czym nastąpi spokój, wszyscy będą zadowoleni z ogrodzeń i każdy będzie wiedział, którędy ma wchodzić i wychodzić.

2. TURNIEJ STRZELECKI - strzelanie z łuku do tarczy słomianej ? uczestnicy wykonują kilka strzałów próbnych, a następnie strzały punktowane z łuku tradycyjnego i łuku bloczkowego, proponujemy różne warianty, np. strzały na czas, na odległość, na skupienie, ?jedna strzała? .

Zadanie dodatkowe: - PŁACHTA
Uczestnicy mają za zadanie zrealizować ciekawe zadanie logiczno-taktyczne. Wszyscy stają na płachcie i wymyślają, jak je obrócić ją na drugą stronę bez schodzenia z nich na ziemię. Po zaplanowaniu grupa przystępuje do realizacji zadania.

3. WYŚCIGI ROWERAMI CZTEROOSOBOWYMI
Pełna śmiechu zabawa w formie sztafety, slalomu, wyścigów z fantami np. po ułożonym torze.
Posiadamy 2 wykonane na zamówienie rowery 4-osobowe, na kołach motocyklowych, z tzw. ostrym kołem.

Po zakończonym wyścigu zadania dodatkowe:
- STUDNIA
Jest to jedna z wielu XIX ? wiecznych łamigłówek, której autorom zależało na powiązaniu gry z jakąś historyjką, aby nadać grze powabu. Dochodziło przy tym do nonsensów w logice ?akcji?, co jednak akceptowano, albowiem cel opowieści został osiągnięty. Zaczynała działać fantazja!
Na parceli (plansz a naziemna), która jest otoczona trudnym do przeskoczenia murem, stoją 3 domy. Na podwórku znajdują się 3 studnie. Do każdego domu należy 1 studnia, ale ta najbardziej oddalona!
Logika historii musi zatem ustąpić przed zasadą gry. Myśl bowiem o pozornie bezsensownym bieganiu mieszkańców tak i z powrotem z wiadrami jest raczej zabawna...
PODZIELONY KWADRAT
Grupa otrzymuje komplet dużych elementów drewnianych, z których musi ułożyć kwadrat. Czy to się uda?

4. KONKURENCJE NIE TYLKO SPORTOWE

 • bieg w workach dwuosobowych na czas ? sztafeta
 • przeciąganie liny
 • bieg z oponą ? slalom
 • bieg z jajkiem na łyżce
 • alfabet semaforowy, czyli sygnalizacja morska za pomocą chorągiewek.

Grupa wyłania: sygnalistę, dowódcę/odbiorcę i pisarza. Część grupy pomaga dowódcy, a część sygnaliście.
Zadanie polega na odszyfrowaniu, nadanej za pomocą chorągiewek i według tablicy kodów, depeszy.
Treść depeszy jest losowana.


Inne zadania do wyboru:


POMYSŁOWY HYDRAULIK
Zespół ma za zadanie wykonać rurę o długości 2 metrów, przez którą musi przelać ściśle określoną maksymalną ilość wody w ciągu 2 minut. Problemem jest to, że do wykonania rury uczestnicy mają jedynie plastikowe kubeczki, taśmę samoprzylepną oraz nożyczki.

SZEŚĆ MOSTÓW
Już od stuleci lubimy zabawy, w których chodzi o to, aby przejść suchą nogą przez rzekę.
W naszym zadaniu nie brak mostów, wprost przeciwnie. Łączą one 2 wyspy i 2 brzegi (kolorowa plansza naziemna). Po każdym moście wolno przejść tylko raz, czy to w ogóle możliwe?

MANEWROWANIE NA MIJANCE
Celem gry jest przepuszczenie obok siebie 4 aut na mijance, na której może zmieścić się tylko 1 auto. (Plansza na ziemi + atrapy samochodów). Ten, kto kiedykolwiek spotkał na wąskiej szosie górskiej ponadwymiarowy autobus lub ciężarówkę, z pewnością przyzna, że taka sytuacja jest jak najbardziej wyobrażalna...


Cena około 2 200 zł netto dla 20 ? 80 osób


Pakiety zajęć teambuildingowych:

Pakiet I

 • Na rozstaju dróg ? czyli most rozstaje, zawieszony nisko nad ziemią na wysokości do 1 m most pokonują dwójki uczestników, którzy muszą przejść przez oddalające się od siebie dwie odnogi mostu, w taki sposób, aby nie upaść na ziemię.
 • Wyścig piramid - zadanie w którym cały zespół, ma za zadanie przy pomocy specjalnej konstrukcji z lin i bali w kształcie piramidy, przeprowadzić przez wyznaczony teren wybranego uczestnika. Osoba idąca w piramidzie koordynuje pracę wszystkich uczestników.
 • Wyścig na nartach ? uczestnicy muszą opracować specjalną technikę pokonania trasy na gigantycznych nartach, na których równocześnie przemieszczają się całym zespołem.
 • Przeprawa przez rzekę - To zadanie wymagające przede wszystkim opracowania sposobu, w jaki można będzie przeprawić drużynę na drugi brzeg rzeki przy pomocy skrzynek od piwa. Problem w tym, że skrzynek jest o 2 mniej niż liczby osób w grupie.

Koszt 1 700 zł + VAT

Pakiet II - konkurencje linowe

 • Pajęczyna - uczestnicy muszą przejść wyznaczony odcinek terenu, nad którym rozciągnięto konstrukcję utkaną z lin na wysokości około 80 cm ? 1 metra. Liny tworzą konstrukcję, którą uczestnicy muszą pokonać równocześnie całym zespołem.
 • Wieża ze skrzynek ? zadaniem uczestników jest zbudowanie jak najwyższej wieży z plastikowych skrzynek. Skrzynki stanowiące budulec są równocześnie podstawą wieży na której staje budowniczy i wraz z nią unosi się do góry.
 • Sieć V ? zadaniem uczestników jest przejście przez sieć zawieszoną w kształcie litery V na wysokości około 3-4 metrów
 • Slack Line ? to taśmy długości kilku do kilkunastu metrów, zawieszone na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Wykonuje się na nich różnorodne tricki - od prostych obrotów po podwójne salta. Trickline jest najpopularniejszą formą slackliningu, nie wymaga dużych przestrzeni, mnogości sprzętu do naciągania, jest efektowny i bardzo "towarzyski".

Koszt 2 000 zł + VAT

Pakiet III

 • Tkanie liny ? zadaniem uczestników jest utkanie jak najdłuższej liny z części własnej garderoby
 • Puzzle 3D ? różne wersje układanek w powiększonej wersji, należy ułożyć określoną budowlę z niejednokrotnie kilku metrowych klocków.
 • Pole minowe ? Na wyznaczonym obszarze będą ukryte różne metalowe przedmioty. Uczestnicy będą mieli za zadanie odnaleźć jak największą ilość tych przedmiotów. Punktacja zależy od ich ilości. Do pomocy uczestnicy będą mieli wykrywacze metalu + saperki.

Koszt 1 700 zł + VAT

TEAMBUILDING ? BUDOWANIE KATAPULT

Do budowy katapult zaprosimy dwa zespoły do budowy katapult, z których zostaną wyłonione dwie ekipy do budowy zamków. Celem drużyn budujących katapulty będzie zniszczenie zamków budowanych przez przeciwne drużyny. Scenariusz zapewnia elementy rywalizacji i integrującej pracy zespołowej.

Uczestnicy rozpoczną budowę katapult według rysunków technicznych.

Grupa będzie musiała wyłonić zespoły odpowiedzialne za poszczególne elementy konstrukcji i Głównego Majstra czuwającego nad całością budowy. Rysunki techniczne będą zawierały szczegółowe opisy poświęcone każdemu elementowi oraz wskazówki jak łączyć bale drewniane za pomocą lin i śrub.

Równolegle do budowy katapult drużyny przystąpią do wznoszenia wież obronnych. W tej części duże znaczenie ma inwencja oraz odpowiednie rozłożenie środka ciężkości i konstrukcja wieży.

Każda drużyna może wykonać dowolną ilość strzałów oraz w dowolny sposób przemieszczać się z katapultą. Wygrywa zespół, który jako pierwszy zniszczy wrogą wieżę.

Koszt: 2 500 zł netto

Bieg na orientację

Zadaniem uczestników jest przejście przez wyznaczoną w terenie trasę w taki sposób, aby odwiedzić wszystkie punkty kontrolne w odpowiedniej kolejności. Na każdy z punktów uczestnicy dotrą dzięki kompasowi i metodzie parokroków. Orężem dobrego nawigatora, zwłaszcza podczas InO, jest marsz na azymut. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, musimy prawidłowo mierzyć odległość w terenie. Dziś dowiesz się, jak tego dokonać za pomocą swoich własnych nóg

Czym jest metoda parokroków
Jak sama nazwa wskazuje, parokrok to para kroków człowieka, czyli dwa kroki. Dlaczego dwa? Ze względu na średnią długość kroku przeciętnego człowieka, która wynosi około 60 cm. Dwa kroki są najbliżej wartości 1 m ? najbardziej poręcznej jednostki uniwersalnej używanej w nawigacji.
W odróżnieniu od uniwersalnej jednostki miary długości w układzie SI, a mianowicie metra, parokrok jest jednostką antropogeniczną. To znaczy, że jego długość zależy od wymiarów części ciała człowieka. Co z tego wynika? Nie istnieje wzorzec parokroku, gdyż nie istnieje dwóch ludzi o identycznych rozmiarach.
Przyjęliśmy, że jeden parokrok ma długość zbliżoną do jednego metra. Jak daleko idące jest to uproszczenie pokazuje poniższy przykład. Jeżeli do jakiegoś punktu mamy w terenie 200m, to możemy przyjąć, że jest to 200 parokroków (pk). Ale, przyjrzawszy się dokładnie, zauważymy, że błąd pomiaru jest bardzo duży. Jeśli krok danego piechura wynosi 60 cm (a więc 1pk=1,2 m) , to 200 parokroków tego piechura wyniesie nie 200, a 240 m. Margines błędu rzędu 20% wartości, to z reguły zbyt wiele. Dlatego ważne jest, aby zmierzyć przeciętną długość SWOJEGO kroku i do niej się odnosić (np. jeśli wyjdzie 75 cm, to będziemy parokrok mnożyć razy 1,5 , aby uzyskać wynik w metrach).
Przy odrobinie wprawy można w ogóle pominąć każdorazowe liczenie i zapamiętać ile parokroków w terenie przypada na jeden milimetr na mapie w danej skali. Przykładowo, zamiast każdorazowo przeliczać parokroki, przyjmujemy, że na 1mm w skali 1:25 000 (czyli 25metrów) przypada 20 naszych parokroków.
Warto dodać, że zestawienie liczenia parokroków z wiedzą o skali może nam przynieść naprawdę wymierne efekty!

Dokładność metody parokroków a nachylenie stoku

Nieważne jak dokładnie byśmy policzyli długość naszego kroku, nieważne jak równe byśmy stawiali kroki. Wynik i tak zawsze będzie przybliżony z mniejszym lub większym marginesem błędu zależnie od naszej skrupulatności. Ale to nam zazwyczaj wystarczy.
Czasami jednak zdarza się, że odległość jaką odmierzyliśmy, nijak się ma do tego, co mamy w terenie, a błąd jest spory - przykładowo, gdy po policzeniu parokroków odpowiadających całemu odcinkowi jesteśmy dopiero w jego połowie. Zazwyczaj powodem takiego stanu rzeczy jest nasza pomyłka ? warto wtedy powtórzyć pomiar albo zrewidować długość naszego kroku.

Koszt 1 500 zł + VAT